Šípy a šipky – projektil pro kuše

Kuše je mechanická střelná zbraň, vystřelující speciální šípy s kovovými hroty. Tyhle zbraně sehrály velkou a důležitou strategickou roli jako vojenská osobní zbraň ve středověkých válkách. Jako lovecká zbraň se používala až do 18. století. Tato chladná střelná zbraň využívá střelný princip luku. Oproti luku umožňuje kuše napínat lučisko výrazně větší silou, protože tato síla není přímo vázána na sílu střelce. K napínání tětivy se často používají různé pomocné mechanické zařízení, jako páky a kladkové navijáky.

kuše
Do kuše potřebujete šípy.

Mechanické části kuše

Lučisko a tětiva jsou mechanické části tyhle zbraně. Společně kumulují kinetickou energii, která je po uvolnění tětivy předávána šípu. Akumulace energie je umožněna pružností zvolených materiálů tětivy a lučiska. Lučisko bylo nejprve vyráběno z tisu, jasanu a akátu. V současnosti se používají kompozitní materiály spolu se sklolaminátem a jejich kombinace. Tvar a použité materiály ovlivňují sílu potřebnou pro natažení zbraně. Síla se udává v librách [lbs], dále se udává délka nátahu v palcích a úsťová rychlost šípu.

Tětiva se ovládá napínákem

Tětivou se myslí provaz z přírodního nebo ze syntetického materiálu, který předává energii lučiska vystřelenímu šípu. Přírodní materiály tětivy jsou například koňské žíně, šlachy, konopí, hedvábí nebo i len. Tětiva se pro delší životnost a ochranu proti protržení maže. Nejčastěji se používá klasický včelí vosk, který může obsahovat aditiva na prodloužení mazacího cyklu. Přípravek k natahování tětivy kladkové kuše, tzv. napínák, je pomůcka složená ze soustavy kladek s háky pro zachycení tětivy, západkového mechanismu, lanka, dvojice bubnů na namotávání lanek a páky.

kuše
Projektily, které kuše vrhají, se nazývají šípy .

Z kuše vylétají šípy

Projektily, které kuše vrhají dopředu, se nazývají šípy a jejich zmenšené podoby jsou šipky. Šípy bývají asi 30 cm (12 palců) dlouhé a asi 1,5 cm (půl palce) široké válce z různých materiálů. Jsou zakončeny různými druhy ostrých hrotů na jednom konci a dvojicí nebo trojicí letek a drážkou pro založení do tětivy na konci druhém.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď