Mnozí z nás bydlí na venkově nebo v příměstských oblastech ve starších domech. Stává se, že takové obydlí bývají dost vlhké, na stěnách se objevují plísně. Každodenní bydlení v nich není příjemné a ani zdravé. Pokud je takový obytný prostor umístěn jen něco výše nad okolním terénem, pak dříve či později bude nutná rekonstrukce bytu. A třeba určitě začít s předělávkou podlahy, která samozřejmě může mít různorodý charakter. Od té klasické dřevěné položené na hranolech až po betonové podlahy pokryté nějakou starší podlahovou krytinou.
Rekonstrukce bytu na etapy
Pro úspěšnou kvalitní rekonstrukci bytu ve starší budově je výměna staré podlahy a vybudování nové ta nejzásadnější věc. Je nutné připravit se na to, že budova bude doslova neobyvatelná i déle, než jen nějaký ten týden. Úplné vybírání podlahy se zvykne dělat v domech, které nejsou podsklepené. Takové domy jsou postaveny přímo na zemi, často bez základů. Předtím ale, pokud se rozhodnete rekonstruovat si byt v takovém starém domě, poraďte se s odborníkem. Nejen na podlahy, ale i na statiku domů jako takovou. V minulosti, ani ne tak dávno, se stavba podlahy řešila dost jednoduše. Podlahový prostor v místnosti se zasypal štěrkem nebo škvárou, osadili se nosné dřevěné hranoly, na které se přibili desky a bylo to hotové.
A co betonová podlaha?
Ve starších domech jsou poměrně časté i betonové podlahy – bez potřebné izolace. Pokud si chcete rekonstrukcí bytu vytvořit zdravé a příjemné bydlení, toužíte chodit po pěkných kobercích, mít na stěnách umístěny obrazy, zařizovat si interiér vhodným, novým dřevěným nábytkem, pak je kompletní rekonstrukce podlah nevyhnutelná. Často se však proto vybírají i betonové podlahy. Zejména pokud jde o neizolované podlahy a hodláte v domě trvale bydlet i s dětmi. Chcete mít kvalitnější koberce, obrazy, nábytek a nechcete být překvapeni plísněmi, prosakující vodou, případně zvědavými hlodavci, co si našli způsob jak se prokousat betonovou podlahou.
Rekonstrukce bytu – nové podlahy
Vhodným výběrem a rekonstrukcí podlahy výrazně omezíte projevy vlhkosti ve starším domě. Zrekonstruovaný se zvyšuje životnost celé stavby. Pozitivně se to může projevit i mnoha jinými projevy v kultuře bydlení. Zrekonstruovaná podlaha nejen že podstatně zvyšuje hodnotu stavby, ale i kvalitu vašeho bydlení v zrekonstruovaném bytě. Často to však neřeší úplné zastavení vlhkosti. V domě se totiž může držet vlhkost z několika příčin a jednou z nich může být trvale vlhké zdivo. Celoročně vlhké stěny je nutné podřezat a zaizolovat speciálními postupy a kvalitními materiály. Jde však o zásadní zásah do konstrukce zdí a podřezávání stěn je dlouhodobější odborný proces. Ale to může být další etapa při komplexní rekonstrukci vašeho bytu ve starším rodinném domě.
Více se dočtete i ZDE.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.