Kuše – klasická mechanická zbraň známa od středověku

Kuše zná lidstvo od středověku a je to klasická mechanická zbraň. Tato zbraň měla dva základní účely – sloužila našim předkům při lovu divoce žijících zvířat a, samozřejmě, i na bojové účely. Vždyť období středověku je známo častými válečnými konflikty a lokálními šarvátkami. V současnosti je kuše určena svou konstrukcí i dělením víceméně na sportovní a relaxační střelbu. Pokud se ale najde někdo, kdo se ji rozhodne používat pro lov jako loveckou kuši, nebylo by na škodu nahlédnout do platného zákona o zbraních.

Kuše
Nejčastějším materiálem,ze kterého se vyrábějí je dřevo.

Základní typy kuší

Kuše se mohou od sebe velmi výrazně lišit. Mohou mít různou velikost, mohou být vyrobeny z různých použitých materiálů a mají různý výkon. Liší se mezi sebou i tím, kolik energie je třeba vynaložit při jejich natahování a také přesností střelby nebo samotným dostřelem. Samozřejmě, že nadšenci střelby znají hromadu dalších jiných vlastností, detailů nebo parametrů, které jednotlivé modely charakterizují a navzájem odlišují. Vybrat si můžete i podle účelu, takže je dobré si předem ujasnit priority. Podle použití je možné uvést základní dělení na rekreačně-zábavné, sportovní, lovecké a terčové kuše. Pokud jste spíše začínajícím střelcem, pak je asi vhodnější na začátek střílet s menší kuší, nejlépe takzvanou pistolovou. Nepotřebujete k ní tolik fyzické síly na natahování. Samotná střelba z ní však není až tak přesná a výkonná.

kuše
Delí se na kladkové, pistolové a reflexní.

Materiály a konstrukce kuše

Nejčastějším materiálem, ze kterého se kuše vyrábějí je dřevo, ale stále častěji se na jejich výrobu používají různé moderní kompozitní materiály založené na různých komponentech. Konkrétní konstrukční materiál pak může determinovat nejen výkon a dostřel, ale i její váhu nebo celkový ergonomický pocit při jejím držení. Tětiva je vyráběna z výjimečně pružných a pevných vláken. Pro usnadnění natahování kuše se používají důmyslné klikové nebo kladkové systémy. Vzhledem ke své konstrukci si však každá jedna vyžaduje důslednou, pravidelnou a kvalitní údržbu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď