Výběr správné a kvalitní obuvi bychom neměli nikdy podceňovat. Platí jak pro běžnou obuv, tak i pro boty určené na sport. Určitě se nevyplatí šetřit, lepší je vždy přihlédnout ke kvalitě a k co nejvyššímu pohodní pro vaše chodidla. Při sportu, jako je např. běh, dochází ke zvýšenému zatížení kloubů a špatné boty nebo tenisky mohou způsobit zvýšené opotřebení bederních, koleních a kotníkových kloubů a v konečném důsledku i celé páteře. Navíc mohou špatné boty způsobovat otlaky a celkové nepohodlí, které vám může běh znepříjemnit.
Běžecké boty a důležitá kritéria pro výběr
Při výběru běžecké obuvi musíte brát v potaz více faktorů. Důležitá je nejen velikost a typ chodila, ale i tělesná hmotnost, frekvence běhu a samozřejmě typ terénu, na kterém se chystáte běhat.
Běžecké boty si kupujte vždy o něco větší, protože při běhu dochází k většímu rozpínání chodidel, než při běžné chůzi. Ideální je, pokud se mezi patu a zadní část tenisky vejde váš ukazováček. Typ chodidla pak nejlépe zjistíte podle vašich starších obnošených bot. Pokud je výrazně opotřebená vnitřní část podrážky, jde o nadměrnou pronaci (způsob došlapu chodila), pokud je výrazně opotřebená vnější část podrážky, jde o supinaci. Pokud máte podrážku nejvíce opotřebovanou ve středu, je to ideální způsob došlapu. Je proto velmi důležité vybrat si takové tenisky, které budou váš typ našlapování korigovat a tlumit tím dopad chodidla na terén.
Terén ideální pro běh
Nejlepší je běhat v měkkém travnatém terénu, který značně tlumí dopad chodidla. Na tvrdém asfaltovém nebo betonovém povrchu dostávají naše klouby podstatně víc zabrat. Běžecké boty určené pro tento typ terénu musí být dostatečně odpružené a uzpůsobené na silniční běh. Pro běh v neupraveném terénu, jako např. v lese, je nejlepší tzv. trailová běžecká obuv. Univerzální běžecká obuv je pak určená pro rekreační běžce a je uzpůsobená pro běh v různém terénu.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.