Tento článek je pro všechny, kteří se rádi učí nebo dozvídají nové věci. Článek je o jedinečné hornině jménem zeolit, která je využitelná ve více odvětvích a jejíž ložisko se nachází i u nás, na Slovensku. Zeolit je hornina sopečného původu, jejíž využití sahá od filtrování toxických plynů, přes obnovu a zlepšování půdy, zlepšování výživy zvířat, až po jeho použití jako přísadu do cementu, pro dosažení betonu s lepšími vlastnostmi. Široké využití zeolitu je možné díky jeho vlastnostem, jimiž jsou schopnost iontové výměny, kapacita pro reverzibilní adsorpce nebo i jeho funkce jako přírodní síto, díky kterému zeolit lze využít například k odstranění agresivních toxických látek. Pomocí zeolitu lze odstraňovat i těžké kovy jako olovo, nikl, železo, kobalt a čistit tak pitnou i odpadní vodu.
Zeolit v zemědělství
Díky své flexibilitě a cenové dostupnosti se zeolit velmi často využívá i v zemědělství, a to zejména jako příměs do hnojiv, přičemž jeho úkolem je posilování účinků hnojiva. Zeolit na sebe naváže živiny obsažené v hnojivu, a ty pak regulovaným způsobem uvolňuje rostlinám. Také se používá jako příměs do krmných směsí zvířat, zejména zemědělských. V tomto případě slouží jako pohlcovač amoniaku, díky čemuž výměšky zvířat méně zapáchají. Může se přidávat i do podestýlky, ze které adsorbuje vlhkost a zvířata tak jsou v suchém a čistším prostředí. Jeho používáním se také snižuje pravděpodobnost výskytu plísní, bakterií, roztočů a pod.
Zeolit a životní prostředí
Zeolit je přírodní hornina, která pro člověka ani životní prostředí není nijak škodlivá. Právě naopak, je velmi prospěšná. V dnešní době, kdy jsou vodní zdroje znečištěné odpadem z továren, dolů atd. A zde přichází zeolit jako jedinečný pomocník. Využívá se i při ekologických katastrofách jako např. havárie jaderné elektrárny ve Fukushime či Černobylu. A to díky tomu, že zeolit je schopen pohlcovat i radioaktivní látky. K čištění životního prostředí přispívá i jako čistič spalin, se kterými je stále větší problém. Tuto vzácnou horninu je možné využít opravdu ve velmi široké sféře a můžeme být rádi, že její ložisko se nachází i u nás, v Nižním Hrabovci, díky čemuž je i lepší cenově dostupná.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.